-
Terapia zaburzeń mowy i komunikacji - Neurologopedia
W Centrum Logopedii „Źródło Mowy” czeka wykwalifikowany specjalista, który pomaga usunąć lub złagodzić zaburzenia utrudniające prawidłową komunikację językową. Neurologopeda w Poznaniu z naszej poradni posiada bogate doświadczenie zarówno w pracy z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Zauważyłeś niepokojące objawy u swojego dziecka? A może ktoś z Twoich bliskich jest po udarze, który spowodował zaburzenia mowy? Zapraszamy na konsultacje – nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby prawidłowo zdiagnozować podłoże problemu oraz wykorzystać wszelkie możliwe metody stosowane w neurologopedii i skutecznie pomóc każdemu Pacjentowi.
Czym jest neurologopedia?
Neurolopedia jest jedną ze specjalności logopedii. Neurologopeda zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy, które są spowodowane uszkodzeniami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Prawidłowa mowa jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu, a u dzieci stanowi jedną z podstaw potrzebnych do nabywania wiedzy o otaczającym świecie i zdobywania umiejętności społecznych. Neurologopedia ma na celu usunięcie lub złagodzenie zaburzeń, poprawienie komunikacji i jakości życia Pacjenta.
-
-
Czym jest neurologopedia?
Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse powodzenia terapii zaburzeń mowy i komunikacji u dziecka. Do neurologopedy można zgłosić się już z niemowlakiem, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic dokładnie obserwował rozwój malucha i możliwie jak najszybciej zareagował na nieprawidłowości.
Umów wizytę u neurogopedy, gdy Twoje dziecko:
- skończyło 2 lata i nie mówi wcale lub mówi bardzo niewiele,
- ma 2-3 lata i mówi bardzo niewyraźnie, słychać u niego wady wymowy,
- ma trudności z gryzieniem, żuciem i połykaniem. Dziecko może odmawiać twardych produktów (jego karmienie wymaga miksowania potraw),
- ma stale uchylone usta i nadmiernie się ślini,
- jest wcześniakiem, który długo przebywał w inkubatorze lub był karmiony sondą,
- urodziło się z ciąży o nieprawidłowym przebiegu,
- urodziło się z trudnościami okołoporodowymi.
Neurogopeda pomaga m.in. dzieciom z:
- dysfunkcjami układu nerwowego,
- zespołami genetycznymi (zespół Aperta, zespół Downa),
- rozszczepionymi wargami lub podniebieniem,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- autyzmem lub zespołem Aspergera,
- opóźnionym rozwojem psychoruchowym,
- opóźnionym rozwojem mowy.
Do neurologopedy powinny zgłosić się także osoby po wypadkach lub udarach, których efektem są zaburzenia mowy i języka powstałe wskutek uszkodzeń układu nerwowego.
Jakie są najczęstsze zaburzenia mowy i komunikacji?
Do najczęstszych zaburzeń mowy i komunikacji wymagających pracy z neurologopedą należą:
Neurologopeda Poznań – jak przygotować się do wizyty w gabinecie?
- Dziecko
Podczas pierwszego spotkania neurologopeda przeprowadza wywiad z rodzicami, dlatego należy przygotować informacje z życia i rozwoju swojej pociechy, które ułatwią diagnozę. Zapisz na kartce:
- jak przebiegał poród,
- ile noworodek uzyskał punktów w skali Apgar,
- jakie dziecko przeszło choroby i jakie leki przyjmuje (lub przejmowało),
- czy w ciąży matka przyjmowała leki,
- jakie przewlekłe choroby występują w rodzinie,
- kiedy dziecko zaczęło siadać, wstawać i chodzić,
- kiedy dziecko zaczęło gaworzyć,
- kiedy dziecko wypowiedziało pierwsze słowa,
- jak dziecko obecnie komunikuje się z otoczeniem,
- jak dziecko się bawi (jakie formy spędzania czasu preferuje),
- czym dziecko jest karmione (jakich pokarmów odmawia, czy jest karmione wyłącznie z butelki).
Na wizytę do neurologopedy zabierz dokumentację medyczną dziecka. Najważniejsze są informacje od neurologa, laryngologa, foniatry oraz dokumenty genetyczne.
- Dorośli
Osoby dorosłe powinny zabrać do neurologopedy kartę informacyjną ze szpitala – gdy zaburzenia mowy pojawiły się po udarze, są skutkiem urazu czy guza. Pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą, z którą na co dzień się komunikuje (spędza najwięcej czasu).
Neurogopeda – jak stawiana jest diagnoza?
Podczas stawiania diagnozy dla dziecka neurologopeda bierze pod uwagę m.in. budowę i funkcjonowanie aparatu mowy, rozwój odruchowych reakcji oralnych, napięcie mięśniowe w okolicach aparatu mowy, czynności pokarmowe oraz oddychanie. Ważna jest ocena mowy biernej i czynnej oraz kompetencji językowych (funkcje poznawcze, komunikacja).
W diagnozie zaburzeń mowy i komunikacji u Pacjentów dorosłych oceniana jest mowa spontaniczna, umiejętność powtarzania zasłyszanych wyrażeń, rozumienie mowy, czytanie, pisanie i nazywanie.
Neurologopeda Poznań – jak pracujemy z Pacjentem?
Neurologopeda w Poznaniu z Centrum „Źródło Mowy” pomaga dzieciom oraz Pacjentom dorosłym z zaburzeniami mowy. Pierwsze spotkanie obejmuje szczegółowy wywiad z rodzicem lub osobą towarzyszącą Pacjentowi oraz analizę dostarczonej dokumentacji medycznej. Na tej podstawie stawiamy diagnozę i ustalamy indywidualny plan terapeutyczny. Celem kolejnych spotkań jest nawiązanie kontaktu z Pacjentem, wywołanie spontanicznej artykulacji oraz dalsza praca nad rozwojem prawidłowej mowy i komunikacji. Neurologopeda skupia się nie tylko na wykryciu podłoża problemu, ale także wyeliminowaniu niechęci do mówienia, ćwiczeniu i utrwaleniu prawidłowych wzorców.
-
Skontaktuj się z nami